Welcome to the Brown College of Court Reporting Classrooms!

All students should have already received their username and password by your instructor or the online coordinator. 

*We recommend all students to immediately change their passwords to something stronger and easier to remember.

If you do not remember your username or password, click on "Forgotten your username or password" to retrieve your username or reset your password. 

You will then be taken to a page where you can enter your email and the system will find any usernames associated with that email address. 

If you are still having difficulty logging in, please contact moodle-support@bccr.edu.

Thank you and have a great quarter!

Official List of courses and times for Spring Quarter classes:


Course

Instructor

Time and Date

Advanced Theory A

Pamella Bissell

Tuesday 6pm-8pm

Advanced Theoy B

Pamella Bissell

Monday 6pm-8pm

Beginning Drills

Pamella Bissell

Tuesday 8pm-9pm

Beginning Drills-Intermediate

Daneille Trahan

Wednesday 8pm-9pm or 9pm-10pm

Civil and Criminal Law

Tony Saucelo

Monday 7pm-9pm

Court Reporting Procedures

Glendine Lipford

Wednesday 8pm-10pm

Current Events

Glendine Lipford

Tuesday 9pm-10pm

English 100B

Jeff Tyson

Thursday 6pm-8pm

English 101A/Punctuation A

Pamella Bissell

Wednesday 6pm-8pm

Intermediate Drills

Pamella Bissell

Tuesday 9pm-10pm

Intro to Computers

Michael Branch

Wednesday 6pm-7pm

Intro to Realtime

Janice Coe

Tuesday 8pm-10pm

Legal Terminology

Tony Saucelo

Wednesday 7pm-9pm

Medical Terminology

Brenda Roberts

Tuesday 6pm-9pm

Medical Terminology Lab

Brenda Roberts

Tuesday 9pm-10pm

Multi Voice 160

Jamice Fisher

Tuesday 6pm-7pm

Multi Voice 160

Brenda Roberts

Thursday 6pm-7pm

Multi Voice 180

Jamice Fisher

Tuesday 7pm-8pm

Multi Voice 180

Brenda Roberts

Thursday 7pm-8pm

Multi Voice 200

Pamella Bissell

Tuesday 10am-11am

Multi Voice 225

Pamella Bissell

Tuesday 11am-12am

Proofreading

Jamice Fisher

Tuesday 8pm-10pm

Reporter Dication 180

Pamella Bissell

Tuesday 12pm-1pm

Reporter Dictation 200

Pamella Bissell

Tuesday 1pm-2pm

Speedbuilding Group A

Glendine Lipford

Wednesday 6pm-8pm; Thursday 9pm-10pm

Speedbuilding Group B

Brenda Roberts

Monday 6pm-8pm Wednesday 9pm-10pm

Speedbuilding Group C

Karen Sole

Monday 9pm-10pm Wednesday 6pm-8pm

Speedbuilding Group D

Karen Sole

Monday 6pm-9pm

Speedbuilding Group E

Jamice Fisher

Thursday 6pm-9pm

Speedbuilding Group F

Glendine Lipford

Tuesday 6pm-9pm

Speedbuilding Group G

Glendine Lipford

Thursday 6pm-9pm

Speedbuilding Group H

Brenda Roberts

Wednesday 6pm-9pm

StendEd Theory A

Jamice Fisher

Monday 6pm-10pm Wednesday 6pm-10pm

Technical Dictation

Jamice Fisher

 Independent Study

Theory Reinforcement

Pamella Bissell

Monday 8pm-10pm

Vocabulary

Janice Coe

Monday 8pm-10pm

Voice Theory 1A

Bonnie Lee

Monday 6pm-10pm Wednesday 6pm-10pm

Voice Theory 1B

Danielle Trahan

Monday 6pm-10pm Wednesday 6pm-8pm

Voice Theory 2

Daneille Trahan

Tuesday 6pm-10pm Thursday 6pm-10pm